Zpět na přehled kurzu Kritické myšlení
První týden / Druhá lekce

Poznáte přesvědčovací text?

Odhalte smysl sdělení!

V této lekci najdete klíč, pomocí něhož snadno porozumíte smyslu jakéhokoli sdělení, které se vás snaží o něčem přesvědčit. Porozumění smyslu sdělení je totiž prvním krokem k tomu, abychom mohli vůči sdělení zaujmout postoj a adekvátně na něj reagovat. Vyzbrojíme se na to uměním parafráze, tedy přeformulováním sdělení do srozumitelnější podoby, a bojovou taktikou argumentační analýzy.

Poznáte, kdy se vás snaží někdo o něčem přesvědčit?

Odhalíte smysl sdělení jiných? Poznáte, kdy se vás snaží někdo o něčem přesvědčit? Přesvědčme se o tom níže…

Abychom mohli začít rozkrývat smysl sdělení, které se nás snaží o něčem přesvědčit, musíme nejprve umět nějaké takové sdělení identifikovat. Gesta a tón hlasu mluvčího nám mohou pomoci, ale co když jde o psaný text?

Poznáte, které z textů se vás snaží o něčem přesvědčit? 

Josef Pejchal se brzy představí v roli Hamleta. zdroj textu

Chcete sbalit ženu? Nečtěte Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, čtěte Shakespeara. Chcete udělat státní převrat? Čtěte Shakespeara. zdroj textu

Hru celkově čtvrtstoletí starou není nikdy pozdě zhlédnout! zdroj textu

První text je „pouhým“ faktem s účelem informovat. Druhý text se nás snaží přesvědčit o tom, že četba Shakespeara nám pomůže k navázání romantického vztahu se ženou nebo v provedení státního převratu. Třetí text se nás snaží přesvědčit o tom, že existuje hra, která je stará 25 let a vždy bude stát za zhlédnutí. Nebylo to ani tak těžké, že? Cítíte se dobře? To byste měli! A vůbec – myslíte si, že poznáte manipulaci? Zaznačte níže…

Tvůj přehled kurzu

0%
Máš splněno
0 /  36
Bodů
K získání certifikátu musíš nasbírat 25.2 bodů z 36 možných.
K získání certifikátu je potřeba se zaregistrovat. Jen tak můžeš pokračovat tam, kde jsi skončil, a to na jakémkoliv zařízení.
Vytvoř si účet zdarma

Kurz ti přináší

miniatura instituce
Masarykova univerzita
Filozofická fakulta